Přeskočit na hlavní obsah

Jsem knihomol? Prý ne!

Knihomol je „náruživý čtenář knih; kdo často a rád čte“.

Seznamte se s definicí z výkladového slovníku. Mnoho lidí má o skutečném významu slova knihomol mylné představy, a tak se často setkávám s názory, že nejsem knihomol.

Pojďme si tento můj problém společně trochu rozebrat!
Od malička jsem ráda četla. Různé pohádky, jednoduché příběhy, později literaturu určenou mladým dívkám a podobně. Vždy jsem ráda brala knihy do ruky, četla si, přemýšlela o ději, představovala si dané situace.

Je tomu pár let, co jsem čtení opět propadla. A díky oboru, který studuji, se čtení musím věnovat, což mi zas takový problém nedělá. Ovšem podle některých není čtení jako čtení.

Klasická představa čtenáře – člověk sedící s knihou na nějakém příjemném místě. Zdůrazňuji s papírovou knihou!

A to je právě můj kámen úrazu…

Ze zdravotních důvodů nejsem schopná číst normální papírové knihy. Jsem odkázaná na knihy elektronické a audioknihy. Ale čtení miluji stále stejně. Tak co je špatného na tom, že neberu do ruky papírovou knihu, ale sahám po čtečce či přehrávači?

Od doby, co na světový knižní trh pronikly elektronické knihy, lidstvo se rozdělilo na několik skupin:
 1. Ti, kteří jsou proti nim.
 2. Ti, kteří jsou pro elektronické knihy.
 3. Ti, kteří je akceptují, ale nepoužívají.
 4. Ti, kteří tento „vynález“ rádi využívají, protože je příjemnější na cestování.
(Určitě skupin existuje víc, ale vybrala jsem tyto čtyři, protože jsou nejvýraznější.)

Já sama jsem člověk, který nikdy nepřestane milovat vůni papírových knih, listování nějakou novou či starou knihou, obdivování nádherných obálek. Bohužel ale normální knihy nezvládám číst. A proto se obracím na elektronické a namluvené knihy. A právě díky tomu se ke mně už pár lidí otočilo zády (aniž by znali důvody nebo se zeptali) a prohlásili, že nemám právo nosit titul knihomol.

Proč?

Mám se stydět za to, že čtu elektronické knihy? Mám se díky tomu skrývat? Proč tím lidé opovrhují?

Jakožto člověk se zdravotním hendikepem vidím v elektronických a namluvených knihách výhodu právě pro osoby, jako jsem já. Pro zrakově postižené. Zlehčuje nám to život, pomáhám nám to žít normální život jako ostatní.

Zkrátka a jednoduše – stojím si za tím, že jsem knihomol. Protože ráda čtu! Ne proto, že nemám doma obrovskou knihovnu plnou všemožných titulů (knihovničku mám spíš menší), ale proto, že čtení je něco, co mě baví, něco, čím si ráda zpříjemňuji volné chvíle.


A proto se vás někdo zeptá, jaký máte názor na elektronické knihy, zkuste se zamyslet, než bezhlavě odpovíte: „Zakázala bych je.“ Nebo když někoho, kdo je podporuje, osočíte z toho, že si říká knihomol neprávem.

A jaký máte názor na elektronické knihy a audioknihy vy?

Komentáře

 1. Kto nemá vlastnú čítačku, nevie o čom hovorí. Nedávno som písala článok o tom, že správny knihomol by mal mať jeden taký kúsok a uviedla som dôvody prečo. Skutočne sa čudujem, že niekto má zase tento názor.
  Ak zdravie a možnosti dajú, podľa mňa je najlepší mix pol na pol. Tiež čítam klasické knihy, ale keby som ich všetky mala mať doma, o chvíľu nebudem mať ani kde spať.
  Okrem toho sa musíme pozrieť na to aj z toho hľadiska, že doba ide neuveriteľne vpred. Tak, ako ľudia boli očarení z kníhtlače a prestali písat na zvitky pergamenov, tak podĺa mňa raz budú len čítačky a klasické knihy sa vytratia z trhu. Zatiaľ to nehrozí, ale indutrializácia ide dobredu v každom smere, tak uvidíme.
  Inak audioknihu som ešte nepočúvala, ale premýšľam, že by sa hodila napríklad do fitka <3 :D.

  Maj sa pekne,
  Jaji
  www.jajibloguje.sk

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Dominika Elizabeth Hladíková – Odtiene dúhy

Každý máme minulost – ať už dobrou či špatnou – a každý z nás se s ní musí smířit. Je naší součástí a nikdy nezmizí. Problém nastává ve chvíli, kdy naše minulost nebyla plná duhových jednorožců a my se díky tomu uzavřeli sami do sebe. Tehdy je ještě těžší se se svou minulostí smířit. A přesně o tom píše Dominika.

Počteníčko aneb Mé oblíbené blogy

Je tomu necelých šest měsíců, co jsem se aktivně začala zajímat o ostatní blogy. Prošla jsem jich opravdu hodně – lifestyle, fashion, zaměřené na filmy, literaturu, studentský životy… A mezi tou spoustou začínajících, ale i již zaběhnutých populárních blogů jsem si našla své oblíbence. A dnes bych vám je ráda představila.

ROZHOVOR: Dominika Elizabeth Hladíková

Mladá slovenská blogerka a začínající spisovatelka Dominika Elizabeth Hladíková. Slečna, kterou zajisté již znáte z mých předchozích článků, kupříkladu z mé recenze na její knihy Odtiene dúhy. Dnes vám přináším krátký rozhovor o její „kariéře“ vášnivého pisálka.