Winston Groom – Forest Gump

„Jedno vám teda povim: bejt idijot není žádnej med."


Touto proslulou větou začíná knižní předloha Foresta Gumpa. Na první pohled vás kniha zaujme stylem psaní. Celá kniha je psána z pohledu a ve stylu samotného idiota. Chybí zde interpunkce, uvozovky a ostatní znaménka. Co se týče stylu vyprávění, slova jsou psána podle výslovnosti. Tento styl se může zdát z prvu velice nečitelný, ale čtenář si na tento fakt dříve, či později zvykne.

Celá kniha vypráví o dětsví, mladí a rané dospělosti chlapce Foresta, který ovšem nemá tak vysoké IQ jako zbytek jeho vrstevníků. Díky tomu se již od dětství potýká s mnohými nesváry. Musel chodit do zvláštní školy. Posutupem času ale jeho okolí zjišťuje, že Forest není zas takový idiot, za jakého ho měli. A proto se Forest během svého života stává úspěšným fotbalistou, šachistou, zápasníkem, hráčem ping pongu a výborným hráčem na harmoniku. Současně se stává vojákem ve válce ve Vietnamu, kde přichází o svého dobrého kamaráda Bubbu, se kterými si plánovali překrásnou budoucnost. Forest i přes všechny nešváry svou vysněnou budoucnost uskutečí i bez Bubby. Začne pěstovat krevety a postupně se podnik rozrůstá do takových rozměrů, že se z Foresta stává milionář.


Podíva-li bychom se na srovnání knihy a filmu, najdeme zde mnoho rozdílností. V tomto směru si dovořím používat již ohranou frázi - kniha je lepší než film! A především kniha je poměrně jiná. Ve filmu je sice velice pěkně rozebrána situace ve vietnamské válce, zato kniha pečlivě líčí značnou část Forestova života po válce. Člověka až překvapí, co se všechno událo.


Kniha se mi velice líbila, i přestože jsem na začátku měla problém právě se stylem psaní textu. Brzy jsem si ovšem zvykla. Knihu bych doporučila těm, kteří se chtějí o životě Foresta dozvědět něco jiného, než fakta, která zazněla ve filmu.


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Počteníčko aneb Mé oblíbené blogy

Dominika Elizabeth Hladíková – Odtiene dúhy