Co (ne)dělat aneb Nováčci na Wattpadu

Posledních několik týdnů jsem se nejen na facebookových skupinách věnovaným Wattpadu více a více dostávala do kontaktu s lidmi, kteří se na této oranžové webové stránce ocitli teprve nedávno. Ano, mluvím o takzvaných nováčcích, kteří hledají pomoc u nás, kteří na Wattpadu už nějaký ten pátek strašíme. Občas se ale jejich oprávněné dotazy stanou terčem výsměchu. A proto jsem se rozhodla napsat tento článek, ve kterém se pokusím shrnout několik tipů, které by se mohly těmto nováčkům hodit.


NIKDO ZA VÁS PŘÍBĚH NEVYMYSLÍ

Založili jste si svůj profil, dostali potvrzení e-mailem a teď nastala ta chvíle, kdy chcete začít psát svou první knihu. Jenže o čem bude?

Poměrně často se setkávám s žádostmi nováčků, zda by jim ostatní nepomohli s nápadem na nový příběh, zda ostatní nemají vlastní nápad. Stejně jako noví autoři často mívají problém i s vymýšlením samotného názvu pro svou prvotinu a na jména postav. A v této chvíli se obrací na facebookové skupiny.

Ne!

Ty chceš psát! Bude to Tvůj příběh. Tudíž si ho Ty musíš sám vymyslet. Proč by Ti někdo cizí měl dávat svůj nápad?

Na toto nováčci často odvětí, že chtějí prostě něco napsat. A já se ptám - proč? Chcete být slavní? Chcete být „ti, co píší příběhy"? A jaký to má smysl, když „ukradnete" cizí nápad? Copak jsem jediná, která bere vymýšlení dějové linie příběhu jako jeden z nejzábavnějších kroků?

Promyslete si svůj příběh a teprve pak začněte psát. Nic vám neuteče.

OMLUVY


Hodně autorů má tendence psát ke svým prvotinám, aby čtenáři brali v potaz, že se jedná o autorovo první dílo.

Ano, ale i ne!

Je pravda - a znám to z vlastní zkušenosti - že první díla nebývají z dějové stránky nic skvostného. Člověk to zkrátka zkouší a jen dalším psaním získá víc a víc zkušeností a může svou tvorbu posouvat na další úrovně.

ALE - dle mého názoru - by čtenář ohled neměl brát na ortografickou a gramatickou stránku příběhu. I když to je autorovo první dílo, neznalost rodného jazyka ho neomlouvá! To jsou věci, které se dají jednoduše najít v příručkách i na internetu. Proto nevidím důvod v tom, aby čtenář musel být shovívavý.

NEBOJTE SE KRITIKY

Věc, která se tak trochu pojí s předchozím bodem. Napsali jste první kapitolu svého prvního příběhu, zveřejnili ji a teď už jen čekáte na reakce. A po nějaké době se dočkáte. Nicméně tato reakce není úplně taková, v jakou jste doufali.

Co teď?

Budete se bezhlavě ohánět tím, že jste na Wattpadu nováčci, nebo si z kritiky vezmete poučení a budete to brát jako krok ke zlepšení? Doporučuji druhou variantu. Každý příběh se setká s nějakou kritikou. Hlavní je se kritiky nebát. Není v lidských silách, aby všichni vaše práce milovali.

PROPAGACE

Dočkali jste se první pozitivní/negativní reakce na váš výtvor. Ale jak oslovit více lidí?

Nedoporučuji zkoušet taktiku "follow za follow". Hodně lidí tím podráždíte a stejně jen velmi malé procento, že vám některý z těch "followerů" zůstane.

Můžete svou tvorbu nějakým rozumným způsobem propagovat na již zmíněných skupinách na Facebooku. Druhou možností, kterou jsem kdysi praktikovala i já, je hledání příběhů se stejným motivem. Jednak vám to pomůže v inspiraci, jednak můžete u daného cizího díla zanechat v komentářích svůj názor a autor se popřípadě může sám od sebe podívat na váš profil.

Nebo - pokud na to máte odvahu a jste si tak moc sebejistí - zkusit někoho, kdo píše recenze, aby si přečetl vaše dílo a napsal na něj recenzi na Wattpad.


Sečteno a podtrženo, najdete spoustu lidí, kteří vám při vašich prvních stycích s Wattpadem rádi pomohou. Nicméně musíte je požádat slušně. Popřípadě neuškodí si přečíst nápovědu či nějakou z knih, ve kterých autoři poskytují svým kolegům tipy a triky na používání Wattpadu.

Jaké byly vaše začátky na Wattpadu?


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Počteníčko aneb Mé oblíbené blogy

Dominika Elizabeth Hladíková – Odtiene dúhy