Přeskočit na hlavní obsah

Dělej to PRO SEBE!


Jdi si za svým snem. Dělej to, co tě baví. Nenech nikoho, aby ti říkal, co máš dělat. Věta, které mi připadají jako čím dál větší a větší klišé, ale zároveň věty plné pravdy. Každý druhý chce dělat něco, co ho baví. A je to dobře?K sepsání tohoto krátkého článku mě přimělo včerejší Patrikovo video. Patrik je člověk, který dělá to, co ho baví. A snaží se tuhle myšlenku předat i ostatním. Kouzlí jim úsměvy na tváři, motivuje je, dodává jim inspiraci. Jedním z těch tisíců lidí jsem i já (viz článek Člověk, který mě motivuje).

Každého baví něco jiného. Někdo miluje kreslení, někdo sport, někdo rád vaří, někdo kupříkladu sbírá známky. Jak se říká – sto lidí, sto chutí. Každého něco baví, tím jsem si více než na sto procent jistá. Mohou to být drobnosti, mohou to být velké věci, na tom nesejde. Člověka to prostě BAVÍ!

Největším problémem dnešního světa je dle mého názoru fakt, že spousta lidí nechce dělat to, co je baví tak úplně pro dobrý pocit, pro radost, ale pro ten úspěch. A co je to vlastně úspěch? Přijde mi, že v dnešním slova smyslu jde jen o „fame“, o uznání druhých. Já ale ve slově úspěch vidím i něco jiného. Pro mě samotnou je úspěchem to, že napíši další článek či další verše. Tohle je ten úspěch, který je podle mě dosti opomíjen.

Mám kolem sebe spoustu kreativních a talentovaných lidí. Často od nich slýchám, že nejsou dobří. Alespoň to o sobě tvrdí. Údajně neumí kreslit, neumí zpívat, neumí psát, neumí fotit a spoustu dalších věcí. Většina z nás má jednu velkou občas dosti nepříjemnou vlastnost – jsme až příliš sebekritičtí. I já jsem taková. Často říkám sama sobě, že mé texty jsou odpad (dobře, používám trochu peprnější výrazy, ale chápeme se…). Ale i přes toto tvrzení píši dál. Proč? Protože mě to baví.

Žádný učený z nebe nespadl. Nikdo z nás se nenarodil a nebyl z něj jako mávnutím kouzelné hůlky umělec. Da Vinci, Beethoven, Hemingway, Polunin a mnozí další – každý z nich začínal na nule. Dokonce si troufám říci, že každý z nich o sobě několikrát pochyboval. Ale dělali to, co je bavilo.

Před pár lety jsem měla sen, že jednou budu spisovatelkou. Postupem času mi došlo, že to není tak úplně reálné. Chtěla jsem se na psaní vykašlat, protože „to přece nemá budoucnost“. To byla právě ta chybná úvaha. Fajn, nemůže ze mě být spisovatelka z povolání, ale proč by to nemohl být můj koníček?

Nedělejme to pro druhé, ale PRO SEBE!

Každý člověk nemůže být profesionálním tanečníkem, zpěvákem, fotbalistou a já nevím čím vším ještě. To ale neznamená, že to nemohou být naše koníčky. Něco, co nám činí radost, co nás donutí zapomenout na každodennost, relaxovat.


Jaké je vlastně poselství tohoto (možná mírně zmateného) článku?

Dělejte to, co vás činí šťastnými. Kreslete, pište, tančete, sportujte – cokoli! Je to VAŠE vášeň, kterou vám nikdo nevezme. Při všech těch činnostech jste to totiž právě VY, to pravé vaše já. Nebojte se zlepšovat. A pokud to chcete dotáhnout někam dál, bojujte. Buďte takoví, jací skutečně jste.

A současně se nebojte přiznat, co rádi děláte. A nemějte strach do toho něco dát. Krok zpět není vždy to správné řešení.

Co vás baví a činí šťastnými? A jdete s za tím?


Komentáře

 1. Skvelý článok. Aj ja o sebe často pochybujem. Či už sa to týka písania, alebo kreslenia. Ale nikdy s písaním neprestanem, lebo to pre mňa znamená veľmi veľa a nedokázala by som sa toho vzdať. Aj keby mi niekto odsekol obe ruky, stále by som písala hoci aj nosom. :)

  OdpovědětVymazat
 2. Tak tento článek je skutečně boží ♥ a měl by si ho přečíst každý, kdo o sobě pochybuje. Já sama neumím zpívat,vařit a našlo by se toho ještě hodně, ale zase umím psát, aspoň trochu. Každý je v něčem dobrý, jen to musí objevit a musí si to uvědomit a ne se jenom kritizovat. A ohledně té věty týkající se budoucnosti, to je tak trefný odstavec! Ty jsi prostě senzační článek a motivovat umíš sakra dobře!

  http://happi-er.blog.cz

  OdpovědětVymazat
 3. Moc s tebou souhlasím. Mám to dost možná podobně jako ty, s psaním a taky s kreslením a malováním a focením a podobnými uměleckými disciplínami - mnohdy nejsem vůbec spokojená s tím, co vytvořím, a občas mě dokonce demotivuje, když vidím, že někdo to umí líp než já, ale i přesto u toho zůstávám už docela dlouho.
  Podle mě je nejsložitější najít tu věc, která člověka baví. Protože ne každý má to štěstí, aby na ni narazil už v dětství, a to je pak docela problém (ale vyřešit se to jistě dá).
  Moc se mi tenhle článek líbí. V dnešním uspěchaném světě plném nátlaku je důležité zachovat si ten správný mindset a dělat věci, co tě baví, a ne jenom to, co dělat musíš.

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Dominika Elizabeth Hladíková – Odtiene dúhy

Každý máme minulost – ať už dobrou či špatnou – a každý z nás se s ní musí smířit. Je naší součástí a nikdy nezmizí. Problém nastává ve chvíli, kdy naše minulost nebyla plná duhových jednorožců a my se díky tomu uzavřeli sami do sebe. Tehdy je ještě těžší se se svou minulostí smířit. A přesně o tom píše Dominika.

Počteníčko aneb Mé oblíbené blogy

Je tomu necelých šest měsíců, co jsem se aktivně začala zajímat o ostatní blogy. Prošla jsem jich opravdu hodně – lifestyle, fashion, zaměřené na filmy, literaturu, studentský životy… A mezi tou spoustou začínajících, ale i již zaběhnutých populárních blogů jsem si našla své oblíbence. A dnes bych vám je ráda představila.

ROZHOVOR: Dominika Elizabeth Hladíková

Mladá slovenská blogerka a začínající spisovatelka Dominika Elizabeth Hladíková. Slečna, kterou zajisté již znáte z mých předchozích článků, kupříkladu z mé recenze na její knihy Odtiene dúhy. Dnes vám přináším krátký rozhovor o její „kariéře“ vášnivého pisálka.