Přeskočit na hlavní obsah

Jo Nesbø – Sněhulák

V roce 2007 obletěl svět bestseller norského spisovatele Jo Nesbeho. O deset let později se na plátnech kin objevuje film motivovaný tímto bestsellerem. S prvním napadlým sněhem přichází Sněhulák, před kterým není téměř nikdo v bezpečí.

Ano, dnes nás čeká další ze série „recenzí“. Mnoho z vás asi ví, že jsem se zamilovala do série norského autora Jo Nesbeho. Příčinou byl fakt, že mě zajímalo, co všichni na té knize Sněhulák vidí. A tak jsem si prostě musela přečíst předcházejících šest knih, abych se dostala i k této. A je tomu teprve pár dní, co jsem navštívila kino a zhlédla i film.

Byl to skutečně takový propadák, jak mnoho lidí říká? Jak moc se film lišil od knihy? A potvrdilo se nepsané pravidlo, že kniha je lepší než filmové zpracování?

VAROVÁNÍ: Článek obsahuje spoilery!

Zdroj

 Sněhulák – sedmý díl případů Harryho Holea


Je krátce před Vánocemi a v Oslu se začínají ztrácet vdané, spokojeně žijící matky. Jedna zmizí beze stopy, hlava další je nalezena jako hlava sněhuláka uprostřed lesa. Harrymu ve schránce přistává dopis obsahující stopy z minulosti.

Začátek se mi zdál opět dosti zmatený (ale tak tomu bývá u každé Nesbeho knihy). Ve chvíli, kdy se na scénu dostala nová Harryho kolegyně, Katrine Brattová, bylo mi jasné, že na té ženské něco nesedí. Nepodezřívala jsem ji ze samotných vražd, to se mi zdálo příliš jednoduché, ale něco mi na ní prostě nehrálo. Chvíli jsem dokonce spekulovala nad tím, jestli se nejedná o transsexuála. Asi ani nechtějte vědět, jak jsem se k této myšlence dostala.

Mathias Lund-Helgesen. Bože, jak já toho člověka už od jeho prvního výskytu nenáviděla. Prostě Ráchel má být s Harrym. Tečka! Stále jsem doufala, že ten člověk prostě zmizí, že ho někdo zabije a já si budu moci v klidu vydechnout. Ale tohle? On a vrah? Uznávám, z tohohle jsem byla dost v šoku. Ale vyhovuje mi, že toho člověka už nepotkám, a nezbývá než doufat, že se Harry vrátí zpět k Ráchel (čtení další dílu mám určitě v plánu).

Celkově bych řekla, že se mi děj líbil. Ne sice tolik jako Červenka, protože ta mi prostě nějak přirostla k srdci, ale rozhodně víc než třeba Spasitel. Jen mě mrzí, že jsem se ještě víc nedozvěděla o Katrinině otci, detektivu Raftovi. Vypadal jako sympatický člověk a Harry se mu dost podobá. Tak snad se v dalších dílech ještě něco zajímavého dočtu.

Zdroj

Film z pohledu ne-čtenáře

Opustím-li skutečnost, že jsem četla předešlé díly i Sněhuláka samotného, nejsem si zcela jistá, že by mě film zaujal. Filmaři brali v úvahu fakt, že se na jejich umělecké dílo půjdou podívat i lidé, kteří Harryho Holea vidí poprvé. Pokusili se tedy vylíčit celý příběh v pouhých 120 minutách a tím pádem nebylo moc prostoru pro rozvoj samotné zápletky. Některé scény byly zcela zbytečné, jiné by si určitě zasloužily pořádné vysvětlení. Film mi přišel pro ne-čtenáře až příliš zmatený a zhuštěný. Zkrátka průměrný krimi film.


Film z pohledu čtenáře

Jak jsem zmínila výše, přečetla jsem všech sedm knih, tudíž Harryho, a nejen jeho, příběh znám. A právě díky tomu jsem s filmem nebyla vůbec spokojená. Chápu, že 120 minut je velice krátká doba a že se nikdy nikomu nepodaří ztvárnit film přesně podle knihy.

Pojďme se podívat na pár věcí, které mě nutily k úsměvu, ale i k pláči!

Smrt Mathiasovy matky. Pokud si dobře vzpomínám, byla tohle první Mathiasova vražda. Byl tehdy ještě malý kluk a zjistil, že jeho matka má poměr s nějakým mužem. Při cestě domů proto matku, která řídila vůz, uhodil, ona ztratila kontrolu nad vozidlem a spadli do zamrzlého jezera. Mathias svou matku chtěl potrestat, zabít ji. To ho dále ovlivnilo v tom, že si za své oběti vybíral ženy, jichž děti nebyly dětmi jejich manželů. A čeho jsem se dočkala ve filmu? Mathiasova matka ztratila kontrolu nad vozem bez Mathiasova přičinění, auto sjelo do jezera a Mathias se svou matku pokoušel zachránit.

Sylvia Ottersen. Tohle byl takový celkem malý detail, který bych byla schopná překousnout. V knize má Sylvia dvě děti, dcery dvojčata, a žije se svým manželem na farmě u lesa. Ve filmu Sylvii někdo nahlásí jako pohřešovanou, Harry s Katrine přijíždí na farmu a zjišťují, že je Sylvia naživu (ovšem ne na dlouho). Ke všemu se dozvídáme, že Sylvia žádné děti nemá a s manželem má nějaký podivný vztah. Aspoň tu hlavu na sněhulákovi nechali…

Dalším takovým detailem je, že z Jonase, dítěte první zmizelé Birte Becker, je ve filmu holka.

Oleg. Bože, co mi to udělali s tím malým hodným chlapcem? Ráchelin syn Oleg je ve filmu opakem svého knižního já. V knize ho Nesbø popisuje jako hodného a milého klučinu, který rád tráví čas s Rácheliným bývalým přítelem Harrym. Co se s ním stalo ve filmu? O Olegovi se dozvídáme, že utíká z domu, propadá alkoholu, nezná svého biologického otce a Harrym pohrdá. Dosti mě také zarazila část, ve které Harry zapomíná na plány, které si s Olegem domluvil. To prostě není možné!

Dopadení Mathiase. Uznávám, že připoutat Ráchel k obřímu sněhulákovi, který pomalu roztával, a ona se tak blíží ke své smrti, kdy měla být podřezána odporovou pilou, byla trochu děsivá představa, nicméně filmová adaptace, kdy si všichni „sedli kolem stolu“, byla pěkně „trapná“. Nemluvě o té „bitce“ na zamrzlém jezeře. Mathias v knize utekl na věž, ze které pánoval skočit, až jednoho dne bude umírat. S Harrym z této věže skočili, ale přežili a Mathias zemřel na následky své nemoci. Ve filmu naši dva pánové prostě stojí na zamrzlé vodní plošině, Harry je postřelen a Mathias se po dvou minutách propadá do vody a umírá. A to vše během necelých dvou minut.


Film Sněhulák byl prostě tedy velkým zklamáním. Kniha nikoli. S každým dalším dílem mě autor čím dál více překvapuje. Vždy si vymyslí něco nového, přestože si myslím, že to už snad ani není možné.


Viděli jste nebo četli Sněhuláka? Jaký máte na film/knihu názor?

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Dominika Elizabeth Hladíková – Odtiene dúhy

Každý máme minulost – ať už dobrou či špatnou – a každý z nás se s ní musí smířit. Je naší součástí a nikdy nezmizí. Problém nastává ve chvíli, kdy naše minulost nebyla plná duhových jednorožců a my se díky tomu uzavřeli sami do sebe. Tehdy je ještě těžší se se svou minulostí smířit. A přesně o tom píše Dominika.

Počteníčko aneb Mé oblíbené blogy

Je tomu necelých šest měsíců, co jsem se aktivně začala zajímat o ostatní blogy. Prošla jsem jich opravdu hodně – lifestyle, fashion, zaměřené na filmy, literaturu, studentský životy… A mezi tou spoustou začínajících, ale i již zaběhnutých populárních blogů jsem si našla své oblíbence. A dnes bych vám je ráda představila.

ROZHOVOR: Dominika Elizabeth Hladíková

Mladá slovenská blogerka a začínající spisovatelka Dominika Elizabeth Hladíková. Slečna, kterou zajisté již znáte z mých předchozích článků, kupříkladu z mé recenze na její knihy Odtiene dúhy. Dnes vám přináším krátký rozhovor o její „kariéře“ vášnivého pisálka.