Přeskočit na hlavní obsah

Knižní TAG

Patřím mezi osoby, které by bez literatury nepřežily asi ani minutu. Nejedná se jen o literaturu klasickou, ale i knižní novinky, odborné publikace, ale i amatérské příběhy publikované na literárních webech a blozích.

Před pár dny jsem narazila na blogu moje-iluze.blog.cz na dva roky starý článek - knižní TAG. A tak jsem si řekla, že bych se mohla zapojit také.

1. Máš doma určité místo pro čtení?
Ano i ne. Při čtení odborných knih do školy většinou sedím u stolu. Nejspíš mi to pomáhá se více soustředit. V létě, když je venku hezké počasí, beru do ruky nějakou beletrii, roztáhnu si na zahradě deku a čtu si tam. Samozřejmě při čtení po večerech nebo v noci upřednostňuji svou postel nebo křeslo pod oknem.


2. Záložka nebo náhodný kus papíru?
Jako malá jsem mívala hrozně moc záložek, ale nějakým záhadným způsobem jsem je poztrácela. Takže v současné době sáhnu po náhodném kusu papíru. A poměrně často jsem si knížky zakládala třeba i jízdenkami z vlaku nebo MHD.

3. Můžeš přestat číst, kdekoliv chceš, nebo musíš dojít ke konci kapitoly, na konec strany a podobně?
Většinou to mám tak, že musím dočíst kapitolu. U odborné literatury především proto, že kdybych se k tomu vrátila o dva dny později, asi bych to musela číst znovu, protože bych nevěděla, o čem kapitola byla. U ostatních knih to záleží na ději. Někdy mi to prostě nedá a musím dočíst kapitolu, někdy mi stačí dočíst odstavec.


4. Jíš nebo piješ během čtení?
Jídlo mě většinou rozptyluje, takže pak obsah moc nevnímám. Ale hodně u toho piju. Ať už čaj, kávu nebo po večerech víno.

5. Můžeš číst při poslouchání hudby nebo dívání se na televizi?
Jak kterou knihu. Ale třeba se mi osvědčilo poslouchání soundtracků z Harryho Pottera při čtení odborných textů. Nemá to text, na který bych se soustředila, a vyplní to to nepříjemné ticho. Ale u ostatních knih hudbu neposlouchám, rozptyluje mě to.

6. Jedna kniha nebo všechny najednou?
Nemám ráda, když mám rozečtených několik knih. Díky škole jsem se to ale musela naučit. Teď mám třeba rozečtených asi tak pět knih.

7. Čtení nahlas nebo potichu ve své hlavě?
U odborné literatury mi občas pomáhá čtení nahlas, mozek si to pak lépe zapamatuje. Ale jinak čtení potichu v hlavě.

8. Čteš dopředu nebo přeskakuješ stránky?
Opět kniha od knihy. Je-li to nějaká odborná kniha nebo beletrie, kterou mám číst do školy a která mě nebaví, nedělá mi problém stránky přeskakovat. Ale jinak ne. Ostatní knihy si vybírám sama a ráda jsem v tom kouzelném napětí, co bude dál.

9. Píšeš do knih?
Většinou jen do skript. Jinak ne.

10. Jakou knížku máš rozečtenou? Jakou knihu se chystáš číst?
Nejaktivněji momentálně čtu Švábi od Joa Nesbøho a - nespíš tak po milionté - první díl Harryho Pottera. Pak mám rozečtený druhý díl Hunger GamesStoletého staříka, který vylezl z okna a zmizelMetro 2035.


11. Jak nacházíš nové knihy ke čtení?
Ve škole, od mamky, která poměrně dost čte, nebo od kamarádů.

12. Kdy jsi začala číst?
To teď fakt nevím. Ale vím, že mě to vždycky bavilo.

13. Jak často si kupuješ knihy?
Často. Ani je nestíhám číst.

14. Jak často se podíváš na poslední stránku knihy?
Asi nikdy. Nebo jen ve chvíli, kdy chci vědět, kolik to má stran.


A jak byste odpovědi vy? Můžete své odpovědi napsat do komentářů, nebo mi poslat odkazy na váš knižní TAG na blogu.


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Dominika Elizabeth Hladíková – Odtiene dúhy

Každý máme minulost – ať už dobrou či špatnou – a každý z nás se s ní musí smířit. Je naší součástí a nikdy nezmizí. Problém nastává ve chvíli, kdy naše minulost nebyla plná duhových jednorožců a my se díky tomu uzavřeli sami do sebe. Tehdy je ještě těžší se se svou minulostí smířit. A přesně o tom píše Dominika.

Počteníčko aneb Mé oblíbené blogy

Je tomu necelých šest měsíců, co jsem se aktivně začala zajímat o ostatní blogy. Prošla jsem jich opravdu hodně – lifestyle, fashion, zaměřené na filmy, literaturu, studentský životy… A mezi tou spoustou začínajících, ale i již zaběhnutých populárních blogů jsem si našla své oblíbence. A dnes bych vám je ráda představila.

ROZHOVOR: Dominika Elizabeth Hladíková

Mladá slovenská blogerka a začínající spisovatelka Dominika Elizabeth Hladíková. Slečna, kterou zajisté již znáte z mých předchozích článků, kupříkladu z mé recenze na její knihy Odtiene dúhy. Dnes vám přináším krátký rozhovor o její „kariéře“ vášnivého pisálka.